‼WÓZEK WIDŁOWY MA JUŻ 104 LATA‼

‼WÓZEK WIDŁOWY MA JUŻ 104 LATA‼
Wózek widłowy – małe, niepozorne i najpowszechniejsze urządzenie do transportu bliskiego spotykane głównie w magazynach i składach, które potrafi podnieść ładunek nawet kilku ton.
➡️Wszystko zaczęło się od dwukołowego ręcznego wózka transportowego, który posiadał kute żelazowe osie i żeliwne koła. Służył do transportu na bliskie odległości beż wcześniejszego podnoszenia materiału.
➡️W 1867r. w urzędzie patentowym zarejestrowano pierwszą przenośną windę ze słupkami, platformą wspornikową i podnośnikiem.
➡️W 1887r. postanowiono połączyć ruch poziomy i pionowy i stworzono czterokołowy wagon bagażowy, który był zdolny podnosić platformę na kilkanaście centymetrów. Lecz autor tego projektu nie był typem piarowca 😉 i pomysł nie był powielany i rozwijany przez 40 lat.
➡️W 1917r. czyli ponad 100 lat temu !! powstał na własne potrzeby firmy Clark Company w Stanach Zjednoczonych PIERWSZY WÓZEK WIDŁOWY. Firma wypuściła jeden wózek nie myśląc nawet o masowej produkcji i sprzedaży. Firma miała świetnych marketingowców 😊 i pomysł sprawdził się i przyjął i już po kilku lata zaczęto produkować wózek o nazwie Truckractor. Obroty firmy skoczyły z 500 sztuk do 23000 sztuk sprzedawanych rocznie.
➡️W 1922 r. wyprodukowano pierwszy wózek widłowy z hydrauliką siłową.
➡️W 1923r. amerykańska firma Yale zaprojektowała wózek widłowy z masztem który mógł podnieść towar wyżej niż wynosiła wysokość jego samego.
Na początku swojej historii wózki widłowe były dalekie od standardów bezpieczeństwa. Dopiero na początku lat 50 wprowadzono kabiny, a w 1956r Toyota wypuściła na rynek pierwszy wózek widłowy z przeciwwagą. Późniejsze udogodnienia i zabezpieczenia zaczęto wprowadzać w latach 80.
O bezpieczeństwie wózków widłowych powiemy w następnej notce. 😃

źródło zdjęcia: https://substreet.org/clark-equipment/1917-clarkmhc-com_/